Welcome to our small family owned store! Please use code WELCOME for 12% off your first order with our store. Flat Rate & FREE shipping on orders over $150*

Collection: CollectA Individual Animals

Browse our collection of CollectA individual animals - High quality, realistic figures suitable for a range of play and learning purposes.

Purchase 5 or more CollectA individual animal figurines together from this collection and use the code COLLECTA5 at the check out and you will receive 15% off your selected animal figurines. 

To purchase CollectA tubes, please see our other collection. 

236 products
  • CollectA Figurine African Lion - Pretend Animals
    CollectA Figurine African Lion - Pretend Animals
    Regular price
    $9.95
    Sale price
    $9.95
    Unit price
    per 
  • CollectA Figurine Lioness - Pretend Animals
    CollectA Figurine Lioness - Pretend Animals
    Regular price
    $8.95
    Sale price
    $8.95
    Unit price
    per 
  • CollectA Figurine Lion Cub Walking - Pretend Animals
    CollectA Figurine Lion Cub Walking - Pretend Animals
    Regular price
    $5.95
    Sale price
    $5.95
    Unit price
    per 
  • CollectA Figurine African Elephant Calf - Pretend Animals
    CollectA Figurine African Elephant Calf - Pretend Animals
    Regular price
    Sold out
    Sale price
    $4.95
    Unit price
    per 
  • CollectA Figurine African Elephant - Pretend Animals
    CollectA Figurine African Elephant - Pretend Animals
    Regular price
    $9.95
    Sale price
    $9.95
    Unit price
    per 
  • CollectA Figurine Common Zebra - Pretend Animals
    CollectA Figurine Common Zebra - Pretend Animals
    Regular price
    $9.95
    Sale price
    $9.95
    Unit price
    per 
  • CollectA Figurine Brachiosaurus Dinosaur - Pretend Animals
    CollectA Figurine Brachiosaurus Dinosaur - Pretend Animals
    Regular price
    Sold out
    Sale price
    $9.95
    Unit price
    per 
  • CollectA Figurine Red Fox - Pretend Animals
    CollectA Figurine Red Fox - Pretend Animals
    Regular price
    $4.99
    Sale price
    $4.99
    Unit price
    per